آسایش در منزل و اداره (بخش 1)


ایجاد شرایط مطلوب هوای داخلی با کاهش مصرف انرژی در ساختمان

برخی می گویند کاهش مصرف انرژی در ساختمان شرایط محیط داخلی را نا مطلوب می سازد، اما ما کاملا به عکس این موضوع معتقدیم. یک ساختمان که در مقابل نفوذ جریان هوا و رطوبت به خوبی مقاومسازی شده، و دارای سیستم های گرمایش، سرمایش و تهویه مناسبی باشد بهترین گزینه برای شرایط محیطی مطلوب و سلامت خواهد بود. علاوه بر این ها مصالح و محصولات مصرفی در ساختمان باید به دقت انتخاب گردیده و کار طراحی و استقرار بنا به بهترین نحو طراحی و اجرا شود. این اعمال باعث ایجاد یک ساختمان پایدار با هوای داخلی مطلوب می شود.

استفاده از انرژی در ساختمان

ساختمان ها بزرگترین مصرف کنندگان انرژی و تولید کنندگان گاز CO2 هستند، با این حال کمتر بخشی به اندازه بخش ساختمان به شدت مشغول اجرای برنامه های ذخیره و صرفه جویی انرژی است. در کشور های صنعتی بحث گرمایش و سرمایش هوا اصلی ترین بخش در مصرف انرژی است. در سالهای ابتدایی قرن بیست و یک مصرف انرژی در بخش ساختمان در اتحادیه اروپا  40% کل مصرف انرژی را شامل می شد. این یعنی ساختمان ها برخلاف باور عوام سهم بیشتری در تولید گازهای گلخانه ای نسبت به ترافیک (31%) و صنعت (28%) داشتند.

فناوری های موثر و کم هزینه ای موجود هست که قادر اند مصرف انرژی تا 22% کاهش دهند. این رقم در بیشتر کشورهای صنعتی تقریبا یکسان است. استفاده از این فناوری ها به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند. یکی از بزرگترین فرصت ها برای ذخیره انرژی جلوگیری از اتلاف و خروج گرما و سرما از محیط داخل ساختمان است، این امر با استفاده از یک سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه موثر و کارآمد میسر می گردد. توسعه پایدار شدیدا در گرو این موارد است.

جنبه های دیگر این موضوع به آسایش و اقتصاد مربوط می شود. با کم کردن نیاز به گرمایش و سرمایش، هزینه سالیانه نگهداری ساختمان کاهش می یابد. برای داشتن هوا سالم در داخل ساختمان باید آن را به خوبی در برابر رطوبت عایق بندی نمود و از سیستم تهویه مناسب استفاده کرد. برای ساخت یک ساختمان با محیط سالم و هزینه معقول حتما باید از فناوری های نو در سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه استفاده کرد. برای رسیدن به این اهداف به ابزار و شیوه های طراحی مناسبی احتیاج است.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا