آسایش در منزل و اداره (بخش 2)


پرکردن شکاف بین فناوری ساختمانی و سیستم های فنی ساخت

بسیاری از کشورها براساس محاسباتی برای مصرف کلی انرژی در ساختمان محدودیت مشخص کرده اند. کمیته فنی ایزو مسئولیت تهیه استانداردی برای نحوه محاسبه مصرف کلی انرژی در ساختمان ها را بر عهده گرفته است. ایزو 13790 (عملکرد انرژی در ساختمان ها – محاسبه مصرف انرژی در گرمایش و سرمایش محیط) هم مبحث گرمایش و هم موضوع سرمایش را در بر می گیرد. این کمیته فنی به جزئیات تمام پارامترهای لازم برای چنین محاسباتی نمی پردازد، و بنابراین برای دیگر مسائل مربوط به محیط داخلی با سایر کمیته ها در ارتباط است.

علاوه بر الزامات مربوط به مصرف کلی انرژی در ساختمان ها، الزامات جنبه های خاص دیگر شامل موارد زیر می شود:

  • انتقال گرما از طریق جداره ها (دیوارها، پنجره ها، سقف ها، فونداسیون و غیره.)
  • اتلاف انرژی در سیستم تهویه
  • عملکرد گرمایش محیط، تامین آب گرم و زهکشی
  • عملکرد سیستم های تهویه مطبوع
  • بهره برداری از انرژی خورشیدی
  • عملکرد سیستم روشنایی
  • مصرف انرژی در گرمایش، سرمایش، آب گرم، روشنایی و غیره.

به منظور ایجاد هماهنگی با قوانین ملی، کمیته فنی ایزو قواعدی را درباره نحوه ارائه عملکرد گرمایی و مصرف انرژی ساختمان ها و قواعد اظهارنامه انرژی ساختمان تهیه نموده است. ارزیابی دقیق از وضعیت انرژی یک ساختمان یکی از مهم ترین فاکتورها در اظهارنامه زیست محیطی یک ساختمان و سیستم های فنی آن است.

در زمان طراحی ساختمان های پایدار و سالم، باید تقابل و تعامل بین فناوری های ساختمانی، سیستم های فنی ساختمان، فعالیت های درون ساختمان و سایر عوامل در نظر گرفته شود.

اظهارنامه انرژی، گواهینامه انرژی ساختمان ها

برای یک سازنده، مالک و خریدار یک ساختمان مصرف انرژی کلی و در نتیجه عملکرد انرژی ساختمان از بالاترین اهمیت برخوردار است. وجود گواهینامه انرژی و اظهارنامه انرژی نقش مهمی در این امر ایفا می کنند. چنین مدارک و مستنداتی را می توان به عنوان اساس محک زنی یا طبقه بندی ساختمان به کار برد.

هدف یک اظهارنامه انرژی را می توان به صورت زیر بیان کرد:

تعیین میزان مصرف سالیانه انرژی در شرایط آب و هوایی معتدل در یک ساختمان مشخص به منظور رعایت الزامات استاندارد کاربر درمورد آسایش دمایی و کیفیت هوای داخلی. اظهارنامه انرژی همچنین باید اطلاعات مربوط به فرصت های به القوه در کاهش مصرف انرژی در اختیار گذارد.

در نتیجه باید گفت مصرف انرژی در یک ساختمان ترکیبی پیچیده است از فناوری ساختمانی، سیستم های فنی ساختمان، نگهداری ساختمان و برآوری نیازها، و در عین حال رفتار کابر با ساختمان. استانداردهای ارائه شده ابزار مفیدی در این امر و موضوع اظهارنامه انرژی ساختمان هستند.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا