مزایای اخذ ایزو 10015 (بخش دوم)


محاسبه بازگشت سرمایه

محاسبه بازگشت سرمایه (ROI) از موضوع آموزش دشوار است ( اما غیر ممکن نیست). از سال 1997 موسسه توسعه آموزش آمریکا (ASTD) به جمع آوری داده در زمینه سرمایه گذاری برای آموزش در شرکت ها پرداخته تا به این پرسش پاسخ دهد: آیا آموزش دادن به صرفه و موثر است؟

داده ها ی جمع آوری شده از 2500 شرکت  نشان داد سازمان هایی که سرمایه گذاری بیشتری در امر آموزش انجام دادند در سال بعد بازگشت سرمایه بیشتری داشتند. در بین این نمونه ها شرکت های اروپایی نیز وجود داشتند که همین نتایج را به دست آورده بودند.

این یافته های پیشگامانه تائید می کنند که امر آموزش برای عملکرد سازمانی موثر و به صرفه است. در حقیقت سرمایه گذاری بر روی افراد می تواند در نتیجه نهایی اثر گذار باشد. اما با تمام این وجود سرمایه گذاری در آموزش بطور خودکار باعث بهبود عملکرد نمی گردد، برای این کار نیاز به استراتژی هوشمندانه و مدیر باصلاحیت است. مدیریت آموزش نیازمند بصیرت، استراتژی، تخصص و ابزار مدیریتی است.

کیفیت سرمایه گذاری در امر آموزش

یک سازمان چگونه می تواند از بازگشت سرمایه خود در موضوع آموزش اطمینان حاصل کند؟ و چه ابزار کیفی برای کمک به شرکت و سازمان دولتی در بهبود اثربخشی آموزش وجود دارد؟ چندین استاندارد و ابزار کیفیت از قبیل مجموعه ایزو 9000، بنیاد اروپایی مدیریت کیفیت (EFQM)، و مجموعه مدیریت کیفیت (TQM) وجود دارد.

ایزو 10015: راه حلی در زمینه کیفیت آموزش

استاندارد بین المللی ایزو 10015 (مدیریت کیفیت – خط مشی آموزش) عضوی با ارزش در مجموعه استانداردهای ایزو 9000 است. این استاندارد فراهم کننده خط مشی درباره آموزش است. ایزو 10015 دارای سه مزیت کلیدی است:

مزیت اول

  • این استاندارد که رویکردی پروسه ای دارد به راحتی توسط شرکت هایی که با ایزو 9001 آشنا هستند قابل فهم است.

مزیت دوم

  • همچنین سازمان هایی که بجای پیاده سازی ایزو 9001 ابزار کیفیتی دیگری مانند EFQM یا TQM را پیاده سازی کرده اند می توانند از ایزو 10015 استفاده نمایند.

مزیت سوم

  • این استاندارد بر فناوری آموزشی و یادگیری سازمانی تمرکز دارد، چون مخصوصا برای تحقق نیازهای کیفی آموزش طراحی شده است.

به علاوه ایزو 10015 دراری دو ویژگی مهم است:

ویژگی اول

  • ایزو 10015 سرمایه گذاری در بخش آموزش را با عملکرد سازمانی مرتبط می سازد

ویژگی دوم

  • ایزو 10015 الزام می دارد که امر آموزش طبق قواعد تعلیمی و یادگیری سازمانی پایه ریزی شود.

 

برخالف سایر ابزار مدیریت کیفیت ایزو 10015 ارزیابی و آموزش تعلیمی موجود در سازمان را با اهداف عملکردی پیوند می دهد. این رویکرد بازخورد سریعی به سازمان درباره پرورش نیرو های انسانی آن سازمان می دهد. استاندارد ایزو 10015 دارای مراحل شفاف، منطقی، و سهل الوسولی است که فراهم کننده مزایای آموزشی است. ایزو 10015 یک ابزار مدیریت کیفیت آموزشی است که رابطه بین فرآیند آموزش و الزامات و اهداف عملکردی سازمان را تقویت می نماید.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا