اخذ ایزو 16949


مدیریت کیفیت در خودروسازی

 

ایزو/تی اس 16949 یک خصوصیت فنی ایزو است که برای پیشرفت مستمر، جلوگیری از نقایص و کاهش ضایعات در چرخه تامین یک سیستم مدیریت کیفیت ارائه می کند. این ایزو براساس ایزو 9001 پایه ریزی شده و اولین نسخه آن در ماه مارس سال 2002 منتشر گردیده.

این استاندارد توسط کارگروه بین المللی خودروسازی (IATF) و کمیته فنی ایزو تهیه گردیده. این استاندارد قوانین سیستم های مدیریت کیفیت کشورها را باهم یکسان می سازد.

حدود 30 درصد از بیش از 100 شرکت خودروساز الزامات این قانون را بکار می برند اما تولید کنندگان بزرگ آسیایی الزامات متفاوت خود را دارا هستند.

تی اس 16949 در طراحی/تهیه، تولید، نصب و خدمات رسانی محصولات خودروسازی کاربرد دارد. الزامات آن به منظور استفاده در چرخه تامین تهیه گردیده اند.

پیشینه تاریخی

شرکت های خودرو سازی از تامین کنندگان می خواهند سیستم مدیریت کیفیت خود را براساس قواعد و قوانین کشور خود تهیه کنند. مانند:

  • وی دی ای (VDA) آلمان
  • ای آی ای جی (AIAG) آمریکای شمالی
  • ای وی اس کیو (AVSQ) ایتالیا
  • اف آی ای وی (FIEV) فرانسه
  • اس ام ام تی (SMMT) بریتانیا

اما براین اساس یک تامین کننده مجبور بود دو گواهینامه متفاوت برای شرکت خودرو ساز (در اینجا دایملر کرایسلر) تهیه کند (VDA 6.1 آلمان و QS 9000 آمریکا)، درحالی که شرکت تامین کننده تنها برای یک تولید کننده خدمات می داد. این پیچدگی ها نیاز به همسان سازی را افزایش داد.

هدف این استاندارد ارتقا کیفیت سیستم و پروسه به منظور افزایش رضایت مشتری، شناسایی مشکلات و ریسک ها در روند تولید و چرخه تامین است.

رویکرد پروسه ای که در ایزو 9001:2008 ذکر شده پایه و اساس این استاندارد است. این استاندارد به پروسه های تجاری که باید توسط سیستم مدیریت کیفیت شناسایی و کنترل شوند توجه دارد. علاوه براین راه ارتباط با خارج از سازمان (تامین کنندگان فرعی، مشتریان و نقاط دور دست) نیز در اینجا تعریف شده. این استاندارد تفاوت بین پروسه های مشتری محور، پروسه های حمایتی و پروسه های مدیریتی را شناسایی می کند. این رویکرد پروسه محور به منظور بهبود و ارتقای روند کلی انجام می شود. این یک پروسه مجزا و جداگانه نیست، بلکه ترکیبی است از تمام پروسه های تجاری تعاملی که بر عملکرد کیفی یک شرکت تاثیر می گذارند.

یکی از الزامات کلیدی ایزو/تی اس 16949:2009 تحقق نیازهای خاص مشتری است که از طرف خودروساز در کنار سیستم مدیریت کیفیت برای تامین کننده تعیین می گردد. این امر بطور قطع با شناخت جهانی تی اس توسط بسیاری از تولیدکنندگان مرتبط است.

ایزو/تی اس 16949 در زنجیره تامین صنعت خودروسازی کاربرد دارد. روند کسب گواهینامه طبق قوانین کارگروه بین المللی خودروسازی انجام می شود. گواهینامه دریافتی به مدت سه سال دارای اعتبار است و باید سالیانه (توسط یک سازمان معتبر) مورد تائید قرار گیرد. به دنبال آن گواهینامه برای سه سال دیگر و با یک تائیدیه تازه مجددا تهیه می گردد. این گواهینامه برای اطمینان دادن به مشتری (به القوه) درباره کیفیت پروسه و سیستم تامین کننده ارائه می شود. امروزه یک تامین کننده بدون گواهینامه معتبر شانس کمی در ارائه خدمات به عنوان تامین کننده تراز اول دارد و نمی تواند با یک تولید کننده همکاری نماید.

تمام تولیدکنندگان تجهیزات اصلی این خصوصیت فنی را به عنوان یک استاندارد در نظر گرفته اند. اینکه این موضوع کیفیت خودروها را افزایش می دهد نامشخص مانده. اگر این خصوصیات تعهدهای خود را انجام دهد، طی چندین سال آینده باید منتظر کاهش قابل توجهی در تعداد محصولات مرجوعی باشیم.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا