راهنمای ایزو 50001 (بخش یک)


راهنمای ایزو 50001

ایزو 50001 سیستم مدیریت انرژی (EnMS) در ماه ژوئن 2011 منتشر شد. این ایزو برپایه عناصر رایج در تمام استانداردهای سیستم مدیریت ایزو (از قبیل ایزو 9001 و 14001) یافت می شوند تهیه گردید.

طی چند سال گذشته موضوع محیط زیست برای جامعه جهانی تجارت به نگرانی اصلی بدل شده، و برای سازمان ها چالش های جدی به وجود آورده که پیشرفت آنها را در دراز مدت تحت تاثیر قرار داده. از میان مهمترین عواملی که توجه جدی تجارت را به موضوع انرژی جلب کرده می توان به اقدامات دولت ها در به حداقل رساندن تغییرات اقلیمی و افزایش هزینه برداشت از منابع طبیعی برای مصارف روزانه اشاره کرد.

تغییرات اقلیمی باعث ایجاد الگوهای آب و هوایی شدیدا ناپایدار و افزایش سطح آب دریاها می شود. افزایش انتشار گازهای گلخانه ای از قبیل دی اکسید کربن، متان، نیتروکسید توسط فعالیت های انسانی باعث ایجاد اثر گلخانه ای و گرمایش جهانی می شود. منبع اصلی انتشار کربن احتراق سوخت های فسیلی مانند ذغال، نفت و گاز است. علی رقم پیشرفت های اخیر در زمینه مانبع انرژی تجدید پذیر (انرژی خورشیدی، بیوسوخت و غیره)، سوخت های فسیلی همچنان نقش اصلی را در تامین انرژی جهان به عنوان منبع اصلی برای تولید برق بازی می کنند.

از زمان معرفی توافقنامه کپنهاگ و پروتکل کیوتو، مجمع بین المللی از اهمیت کاهش گازهای گلخانه ای و در نتیجه محدود کردن افزایش میانگین دمای جهانی بیشتر آگاه شده. تاکنون بسیاری از کشورها معیارهای تازه ای برای صرفه جویی در انرژی تهیه کرده اند. برای مثال ایالات متحده استانداردهای جدید سوخت-اقتصادی وضع کرده، اتحادیه اروپا قصد دارد تا سال 2020 میزان تقاضای انرژی را بیست درصد کم کند، چین تا 2015 شانزده درصد از میزان مصرف انرژی می کاهد، هنگ کنگ در کنار 20 اقتصاد دیگر در حوزه آسیا-اقیانوسیه قصد دارد تا سال 2030 حداقل 25% از میزان مصرف انرژی را کاهش دهد.ثبت نظر شما

نام :

ایمیل :

نظر :آخرین مقالات


پرداخت آنلاین توسط کلیه کارت های عضو شبکه شتاب بانکی
تمامی خدمات این فروشگاه ، حسب مورد ، دارای مجوز های لازم از مراجع مربوطه می باشد و فعالیت این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران می باشد .

بالا